زبان معیار

از روزهای اولی که در دوره آموزشی بدو خدمت در دانشکده صدا و سیما مشغول شدم از جمله چیزهایی که بهمون یاد دادن زبان معیار بود..میگفتن زبان معیار زبان فاخر فارسیه که در سمینارها و محافل دانشگاهی و ادبیاتی استفاده میشه. در رسانه ها و روزنامه ها زبان معیار را به کار میبرن.. البته یه تعریف مفصل داشت...نکته مهم این بود که زبان رسمی کشور وقتی از تلویزیون پخش میشه با زبان معیار بیان میشه... و از جمله مثالهای اون اخبار بود...یعنی اخبار در تلویزیون به زبان معیار نقل میشه.

در پایین آمدن سطح تلویزیون و پایین آوردن ذایقه مردم در تلویزیون همین بس که دیشب وقتی خبرنگار واحد مرکزی ، خبر مربوط به دیدار رییس جمهور با فرماندهان نیروی انتظامی را بیان میکرد گفت :‌رییس جمهور به برو بچه های نیروی انتظامی گفت ........!!!!!

یادمه توی کلاس بهمون میگفتن ایران را هیچوقت ایرون نیگین ... و الان در رسمی ترین بخش سیما اخبار به این صورت گفته میشه ... نمونه دیگری از زبان معیار را در بخش خبری ٣٠/٢٠ ببینین ...

وقتی همه چی به شوخی برگزار شه اخبار مون هم از این شوخی جدا نیست....اینها فجایعی است که داره خیلی راحت رخ میده.. بی سر و صدا.

 به کجا چنین شتابان؟

/ 2 نظر / 20 بازدید
عرفان

یه ستاره ام تک و تنها توی آسمون تاریک میخونم واسطه بقیه از دل غمگین و غمگین

دوست قدیمی(يادداشتهاي من)

[گل] به نظر من شما يك مصاحبه در اين مورد يا نجف زاده در بيست و سي داشته باشي[لبخند]