فیلم حضرت محمد

بنام خدا

فیلم حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) پس از سالها خبر و انتظار در ایام جشنواره فیلم فجر به صورت اختصاصی پخش شد و نقطه نظرات متفاوتی را در پی داشت.

توفیقی شد که این فیلم را در یکی از اکران هایش در سینما فرهنگ ببینم و نظرم را در مورد آن ابراز کنم.

در درجه اول باید خسته نباشید گفت به همه عوامل آن که در تولید و ساخت آن نقش داشته اند و صرف نظر از خروجی فیلم زحمات آنان در فیلم مشهود است.

مهمترین نکته ای که به ذهنم می رسد بعنوان یک مخاطبی که بهرحال دستی بر فضای تولید سینما و تلویزیون دارد اهمیت موضوع و بزرگی و خاص بودن آن است.

همه ی دین ماست و وجود نازنین پیامبر مهربانی و رحمت. پس ابتدا باید قدر دانست که اهمیت پرداختن به این موضوع و هزینه کردن برای آن پذیرفته شده و باید تشکر کرد از هر نهادی که هزینه ی ساخت این پروژه عظیم را تقبل کرد.

130 میلیارد تومان صرف تولید این پروژه شده است و اکنون زمان آن است که انتظار داشته باشیم این تفاوت را نسبت به فیلمهای دیگر صرف نظر از موضوع مشاهده کنیم

به نظر من تک تک عناصر فیلم به تنهایی و منحصرا خوب و قابل قبول می باشند. مثلا نور ، فیلمبرداری ، دکور و.... و هرکدام به تنهایی وظیفه ی خود را درست انجام داده اند هر چند که به نظرم بزرگی مانند محمود کلاری هم در فیلمبرداری میتوانست از عهده این مسوولیت برآید اما به هر حال تصمیم با کارگردان بوده که فیلمبردار و عوامل آن و بسیاری از نیروهایش را جهانی انتخاب کند.

اما نکته قابل نقد :

1- داستان و روایت فیلم بسیار ضعیف و سطحی است. این فیلم که مقطعی از زندگی پیامبر را روایت میکند که مربوط به کودکی ایشان است ، نتوانسته داستانی گیرا و منسجم بعنوان اصلی ترین عنصر یک فیلم و شاکله ی آن بنگارد و همین باعث شده تا انسجام داستان و خط ربط های آن خسته کننده و منقطع به نظر برسد که البته ان شاله در مونتاژهای بعدی و کوتاه شده ی آن اصلاح خواهد شد.

2- نقاط حساس و خاص فیلم از جهت احساسی بسیار ضعیف پرداخته شده اند. 3 لحظه در این فیلم از نظر من بسیار مهم می باشند. یکی ولادت حضرت رسول یکی درگذشت عبدالمطلب و یکی درگذشت آمنه (سلام و درود خدا بر همه آنان)

به نظرم این لحظه ها بسیار مهم و خاص بودند که هم از نظر کارگردانی و هم از نظر موسیقی و مونتاژ باید احساسی تر و ناب تر به تصویر کشیده میشدند. و این خلا در فیلم حس می شد.

3- اغراق در بسیاری از نقاط فیلم از جمله جلوه های ویژه بصری باعث عدم باور پذیری مخاطب است. مثلا لحظه ولادت حضرت رسول در آسمان کهکشانها  و ستاره ها را غیر واقعی و کامپیوتری نشان می دهد که به نظرم اهمیت خود ولادت را با عناصر دیگری می شد بسیار مهمتر و احساسی تر و با شکوه تر به تصویر کشید.

4- در مجموع به نظر می رسد با توجه به مقایسه ای که نسبت به پروژه هایی که در غالب سریال در تلویزیون خود ما به تصویر کشیده شده ، و هزینه آن سریال ها بسیار کمتر از این پروژه ی سینمایی شده، این روایت بعنوان یک پروژه ی جهانی با مونتاژ فعلی آن نتواند برای کسانی که هیچ شناختی از پیامبر ما ندارند گیرا و جذاب باشد.

وقتی مقایسه میکنیم با فیلمی همچون محمد رسول الله (مصطفی عقاد) که همه بارها دیده ایم و هنوز جذابیت آن کمرنگ نشده، انتظار میرفت هنرمندانه تر و جذابتر این فیلم به تصویر کشیده می شد.

البته به حق یکی از نکات مثبت آن آرامش فیلم است که حاکی از لطافت وجود حضرت محمد (صلی الله علیه و آله ) می باشد. و یکی دیگر از نکات مثبت فیلم پرداخت شکوهمندانه به فیلم است که البته به انسجام داستانی آن لطمه جدی به آن زده است.

حرف آخر اینکه ایکاش در تدوین های بعدی و نهایی این فیلم موسیقی متن اصلاح شده و حداقل لحظه های احساسی فیلم هنرمندانه تر به تصویر کشیده شوند. چون داستان فیلم که در تدوین بعدی تغییری نخواهد کرد ولی شاید ریتم سریعتر فیلم آنرا جذابتر نماید.

/ 0 نظر / 49 بازدید