بي ريا

یادداشتهای روزانه احسان نیلی

آخرين مطالب در مورد جنگ

سلام
ما که خيلی از سياست و اينا چيزی حاليمون نيست.
هرچند گاه گداری برا اينکه کم نياريم يه چيزايی ميگيم و اظهار نظر ميکنيم اما مثل بقيه کارشناسای اين فن در وزارت خارجه خيلی از سياستهای خارجی سر در نمياريم
فقط يه چيزی را تو اين قضيه ی جنگ فهميدم. و اون هم اينکه صدامی که اين همه ادعا ميشد که مرد عالمه و از اين حرفا چه خيانتی به مردم کشورش و به منطقه کرد....
کاری ندارم که به هر حال آمريکاييها ميومدن تو منطقه
اما اين شکل اومدن خيلی معنا دار بود.... خوب اگه يادتون باشه اول اولش که آمريکا به صدام اولتيماتوم داد که يا از عراق بره بيرون يا اجازه ورود به نيروهای سازمان ملل بده و از اين حرفها صدام ميگفت مرغ يه پا داره و ادعا ميکرد ميخواد مقاومت کنه.
اول جنگ هم که تو رسانه ها بود که چه مقاومتی داره ميکنه.... در حاليکه اون نيرويی که مقاومت کرد خيلی کمتر از نيروی ارتش واقعی عراق بود....
اما به هرحال همين نيرو هم يه جاهايی مثل بصره مقاومت کرد.
خوب . حالا اين صدامی که من شنيدم توی آبادان و بعضی جاهای اهواز روی در و ديوار به ٬هيبت العرب ٬ نامگذاری شد چه کار کرد؟ چرا اينکاری که الان کرد و بغداد را واگذار کرد در ابتدا نکرد؟
اگه در همون ابتدا و اولتيماتوم های اول جا خالی ميکرد و عراق را به آمريکا واگذار ميکرد يه حاکم آمريکايی در راس قرار ميگرفت و بعضا با مخالفت نيروهای کرد يا معارض قرار ميگرفت که چرا يه حاکم آمريکايی در راس عراقه و شايد تا حدی متزلزل بود.
اما اين شکل برخورد صدام با آمريکاييها باعث شد که اونها با نيروی نظامی وارد عراق بشوند.
و به اسم اينکه عراق داره مقاومت ميکنه اين همه نيرو در منطقه پياده کنند و بعد هم يک ژنرال
نظامی آمريکايی با گرايش شديد صهيونيستی را در اونجا قرار بدهند و با خيال راحت و هزينه کمتر نبض سوريه و فلسطين را بگيرند و ايران را هم مهار کنند.
پس بزرگترين خدمتي که همين آقای هيبت العرب يعنی صدام به آمريکاييها کرد وارد کردن آنها به صورت نظامی در منطقه بود به گونه ای که الان شاهدش هستيم.
تا ببينيم بعدش چی ميشه !!
ياحق   + احسان نیلی ; ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٢/۱/٢٤
comment نظرات ()