بي ريا

یادداشتهای روزانه احسان نیلی

پایان یوسف

خدا را شکر سریال پر اسم و رسم اما ضعیف و فاقد هرگونه امتیاز هنری یوسف که افتخار بزرگان تلویزیون بود تمام شد..

سریالی که تنها و تنها و تنها جاذبه ی آن داستان خود یوسف پیامبر بود که خدا بهترین قصه ها نام گذاشته...

یقنا وقتی نویسنده خدا باشد اگر حتی سلحشور هم آن را بسازد مردم آنرا میبینند...

پس این افتخار از آن امثال سازندگان نیست..که به معجزه قرآن است.

اما خدا را شکر که سریالی که باعث ساختن جوک و تفریح در مورد پیامبران الهی شد به پایان رسید...سریالی که فاقد کمترین ارزش هنری و کارگردانی بود و در عین حال پرهزینه.

سریالی که دیالوگها ، لباسها ، تاریخ و توالی (راکورد) آن همه و همه خدشه داشت..

اما پر سر وصدا بود و پرفروش که نه پر هدیه....

 هرهفته که میدیدم همه منتظر شروع این سریال مینشینند از اینکه مردم مشتاق چنین قصه ای نشسته اند خوشحال میشدم و از اینکه این سریال را کسانی ساخته اند که کمترین نامی در این میان ندارند کلافه..

به هرحال سریالهای پرهزینه فعلی سازمان نمیدانم چرا دست کسانی چون سلحشورها و نوری زادها ست که یوسف و چهل سرباز و امثال آن را بسازند...

 

   + احسان نیلی ; ۱٢:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/۱٢
comment نظرات ()

بقیع

یریدون لیطفؤوا نورالله بافواههم و الله متم نوره و لو کره الکافرون

خدا توفیقی داد چند سالی به فاصله کم وعلی رغم بی لیاقتیم زائر حرمین شریفین که نه...حرمهای بیت الله و پیامبر وائمه  بقیع باشم..به اشتباه ما هم میگوییم حرمین شریفین درحالیکه بقیع خود به تنهایی حرم چهار امام است. از اولین سفرم وقتی به بقیع میرفتم به بالای سر ائمه مظلوم بقیع میرفتیم..چون باماه مبارک رمضان همزمان بود بسیاری روزه خود را در کنار بقیع افطار میکردند..سال بعد باز هم در ماه رمضان بود. دیواره های بقیع را بالاتر بردند به گونه ای که نور صحن مسجد النبی به بقیع نرسد و تاریک بماند و زائران کمتر بیایند.والله متم نوره.  سال بعد  بالای سر امامان در داخل بقیع نرده گذاشتند و پله های ورودی بقیع را در غیر از ساعات زیارت بستند. زیارت های بین الحرمین را مانع شدند و هرگونه تجمعی را پراکنده کردند. سال بعد با طناب مانع رفتن زائران داخل بقیع به بالای سر ائمه شدند. والله متم نوره  سال بعد نگذاشتند بالای سر فاطمه ام البنین برویم و تنها از پشت پنجره امکان زیارت داشتیم.  سال بعد با بلوکهای پلاستیکی مسیر جلوی ائمه را بستند  و در آخرین سفرم امکان از بیرون و پشت پنجره را برای زیارت ام البنین گرفتند و کل دیوارهای بقیع را مرتفع کردند که کمترین نوری از مسجد النبی به داخل بقیع راه نیابد. امکان دعا خواندن از روی کتاب ادعیه را گرفتند و مسیر ورودی بقیع را که دو ورودی بود به یکی کاهش دادند که ازدحام حتی اگر شده یک نفر را از ورود به بقیع منصرف کند. غافل از آنکه الله متم نوره.       

امروز خواندم و عکسهایش را دیدم که از خدا بیخبران سعودی ، کسانی که بدترین اهانتها و حقارتها برای لحظه ای از زندگیشان کم است و انشالله به دست خود امام زمان ذلیل و تحقیر خواهند شد در دشمنی جدیدشان با پیامبر و اهل بیت ایشان بیشرمی را به حد اعلا رساندند و دل زائران را بخصوص کسانی که برای اولین بار به زیارت بقیع مشرف میشدند را در حسرت دیدن آن چهار قبر شریف و نورانی زخمی کردند...دیدن تصاویرش مثل پتکی به سرم بود و درک کردم بغض خفته در گلوی زائران امروز ائمه بقیع را.

خدا تو خود گفتی  یریدون لیطفؤوا نورالله بافواههم و الله متم نوره و لو کره الکافرون

پس کی ؟

   + احسان نیلی ; ٢:٥۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/٢
comment نظرات ()