بي ريا

یادداشتهای روزانه احسان نیلی

همایش غدیر

روز عید غدیر برای بر و بچ مفید روز خاصیه... معمولا همه دوره ها در این روز و در سال آخر تحصیل عقد اخوت میخونن و پیمان برادری میبندند.. سنت خوبی که در این مجموعه از ابتدا تا الان انجام شده.. و از پی این داستان ٣ ساله که همایش فارغ التحصیلان مفید برگزار میشه که امسال این جلسه در خود مدرسه برگزار شد... زنده شدن خاطرات از هنگام ورود به مدرسه آدم را به همون حال و هوا میبره و آدم فراموش میکنه که ١٣ ساله از آخرین حضور برای تحصیل در این مکان میگذره.. وقتی به راهروهای مدرسه رفتم و کمدهایی که وسایلمون را درش میگذاشتیم دیدم یا راهروهایی که مسیر ورود به کلاس بود..دفتر مدرسه و فضای پارکینگ و ... همه و همه این فاصله ١٣ سال را تبدیل کرد به لحظه ای ناچیز.. اینقدر ناچیز که وقتی با همکلاسیهای سابق توی مراسم نشستم باز هوس شیطنت های گذشته و تابلو بازیهای اون ایام توی مراسم ها و بازیگوشی اومد توی سرم ... آرش شکریان میگفت یادته سر کلاس امامی افشار سرت را الکی باند پیچی کردی و سرکارش گذاشته بودی؟ خاطره ای که بچه ها جزییاتش بیشتر از خودم یادشونه.. مرور این خاطرات وقتی به نمایشگاه عکس مفید که تمام عکس های مدرسه از اول تا الان را از همه دوره ها اونجا قرار داده بودند بیشتر تقویت میشد.. هر چند تعداد بچه های حاضر نسبت به کل بچه ها کمه اما همین هم قابل توجهه.. اونهایی که نمیان ضرر میکنن..چون قرار گرفتن توی فضای ساده و صمیمی قدیم بعد از این همه سال و دیدن معلمها و همکلاسیها اتفاق منحصر به فردیه... دیروز  حسینیان گفت  آقای سعیدی را خیلی وقته ندیدیم و من که بهش میگم من یه بار توی حرم امام رضا (ع) دیدمش پرسید مشهد؟ من هم بهش گفتم نه شیراز!!!

 

 

   + احسان نیلی ; ٢:۳٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/٩/٢٩
comment نظرات ()

چند سوال

1- خداوند از تو نخواهد پرسید که چه اتومبیلی سوار می شدی، بلکه از تو خواهد پرسید که چندنفر را که وسیله نقلیه نداشتند به مقصد رساندی؟ 

2- خداوند از تو نخواهد پرسید زیربنای خانه ات چندمتر بود، بلکه از تو خواهد پرسید به چند نفر در خانه ات خوشامد گفتی؟  

3- خداوند از تو نخواهد پرسید که چه لباس هایی در کمد داشتی، بلکه از تو خواهد پرسید به چند نفر لباس پوشاندی؟ 

4- خداوند از تو نخواهد پرسید بالاترین میزان حقوق تو چقدر بود، بلکه از تو خواهد پرسید آیا سزاوار گرفتن آن بودی؟    و در راه خدا خرج کردی؟

5- خداوند از تو نخواهد پرسید عنوان و مقام شغلی تو چه بود، بلکه از تو خواهد پرسید آیا آن را به بهترین نحو انجام دادی؟ 

6- خداوند از تو نخواهد پرسید چه تعداد دوست داشتی، بلکه از تو خواهد پرسید برای چندنفر دوست و رفیق بودی و مشکلات آنها را مرتفع کردی؟ 

٧- خداوند از تو نخواهد پرسید که چرا این مقاله را برای دوستانت نخواندی، بلکه خواهد پرسید آیا از خواندن آن برای دیگران در وجدان خود احساس شرمندگی می کردی؟

   + احسان نیلی ; ۱:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/٢٤
comment نظرات ()

سالگرد

امروز ١۵ آذره....

یادمه سه سال پیش بعد از ظهر  بود که مهران شریعت پناهی بهم زنگ زد و گفت خبر داری امروز یه هواپیما سقوط کرده؟  اون موقع مشغول مونتاژ سفر به دیگر سو بودم .

گفتم نه... چطور؟ گفت میگن خیر خواه هم توش بوده...و بعد گفت ایشالا که درست نباشه...

یه ذره وقت بعدش بود که علی نیلی بهم زنگ زد و گفت احسان از هواپیما خبرداری گفتم سقوطش را خبر دارم اما از مسافراش نه..  گفت خبرنگارا بودن .. میگن یه نیلی هم تو مسافراش بوده... تا گفت نیلی گفتم صادق؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ گفت نمیدونم .. پرسیدم شاید تو میدونی...

وا رفتم... جا خوردم... زنگ زدم بچه های خبر... گفتن آره... میخواستم دلم را الکی هم که شده خوش کنم که مسافرا چیزیشون نشده.. که بچه ها آب پاکی را ریختن روی دستم و گفتن همه مسافرا... همه.........

همه خاطراتم با صادق را مرور کردم...نمیدونستم دیگه کیا توی اون پرواز بودن.. یکی بهم گفت افشار هم توش بوده... حضور ذهن نداشتم.. عکس علیرضا را که دیدم جا خوردم...

چند روز قبلش با هم بودیم... وای .. یکی یکی عکسها را که دیدم... دیدم چقدر آشنا....

شب رفتیم خونه صادق.... دم در که عکسش را دیدم انگار باورم شده بود که برا صادق یه اتفاقی افتاده...

عجب روزهای سخت و تلخی بود... روز تشییع.. بهشت زهرا... مراسم ها.. همه و همه جزو تلخترین ایام زندگیم بود... روح همه شهدای سانحه هواپیمای c130 شاد.. خدا به همه خانواده هاشون صبر بده...

 

   + احسان نیلی ; ٤:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/۱٥
comment نظرات ()

حج

خوش به حال اونهایی که این روزها توی مکه نفس میکشن.. کی قسمت میشه که ما هم تو این ایام اونجا باشیم.. البته رفتنی که توش یه معرفتی هم باشه...

خدایا بطلب..

   + احسان نیلی ; ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/۱۱
comment نظرات ()

فاعتبروا

سلام .. این گزارش را شاید خیلی ها دیده باشن.. اما ذکر مجددش شاید لازم بشه .. البته بیشتر برای اونها که خودشون فکر میکنن تفکرات مادی ندارن.. فکر میکنن زندگیشون حرف نداره.. فکر میکنن مقایسه ها زندگی را میسازه.. فکر میکنن اگه اینجوری باشن پوز خیلی ها را زدن و از همه مهمتر اینکه غرق در یه زندگی یا بهتر بگم مردگی شدن و باز مهمتر از اون خودشون خودشون را نمیشناسن... از بیرون که نگاه کنی میبینی توشون چه خبره...

همه چیز را به مارک و  آرم و مبلغش میشناسن... شاید خیلی از همین آدمها دور و برمون باشن... منتهی هر کسی یه حدی داره.. یکی میره باشگاه فرمانیه.. یکی نمیره.. نمیتونه بره.. و بخاطر همین مریضه... اون هم مثل همونه که میره.. بخونین:  

68 درصد از ازدواج‌های صورت گرفته در یکی از تالارهای مشهور تهران(باشگاه فرمانیه)، منجر به طلاق شده است.

این آمار، همه حکایت از این دارد که 68 درصد از کسانی که جشن ازدواج خود که را در این تالار برگزار کرده‌اند، گفته‌اند زندگی‌شان حتی دوام یکساله نداشته و در نهایت از یکدیگر جدا شده اند.

بنابر این گزارش، طی یکسال گذشته بیش از 350 مراسم ازدواج در تالار فوق انجام شده است، که هزینه‌های هر مراسم از 150 میلیون فراتر بوده است.

شایان ذکر است برخی از چهره‌های اقتصادی و حتی ورزشی کشور نیز جشن های عروسی خود را در این تالار برگزار کرده‌اند.

"ع .د" که از سرشناسان عرصه ورزش کشور محسوب می‌شود، مراسم ازدواج خود را در این تالار برگزار کرده است.

در برخی از ازدواج‌های این تالار که در منطقه فرمانیه تهران قرار دارد میزان مهریه در نظر گرفته شده، سکه بهار آزادی به ارتفاع قله هایی همچون هیمالیا(8000متر) و دماوند(5610) بوده است.

این اطلاعات در حالی فاش می‌شود که مدیریت تالار مذکور قصد داشته است از کسانی که طی یکسال اخیر در تالار فوق مراسم خود را برگزار کرده‌اند، دعوت به عمل آورده و طی یک جشن تحت عنوان یکسالگی زندگی، از آنان تقدیر به عمل آورد که متوجه می‌شود 68 درصد از ازدواج‌های انجام شده در تالار منجر به طلاق شده است.

شایان ذکر است در یکی از این جشن‌های عروسی، ارزش تقریبی خودروهای میهمانان حاضر در تالار، 17 میلیارد تومان برآورد شده است.

نظر خودم : اون آدمها که اون بالا گفتم ادعاشون از همه بیشتره.. زودتر از همه این گزارش را برات میخونن.. چون گفتم که خودشون خودشون را نمیشناسن.. فکر میکنن مثل اینها نیستن...بتونن هستند.. خودشون نمیدونن// پای مقایسه هم بیفته یکی از همینها را با خودشون مقایسه میکنن.. ولی عاقبتش را نمیبینن!!یا میبینن نمیگن!! 

 

 

   + احسان نیلی ; ٢:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/۳
comment نظرات ()